O pozytywnych skutkach picia zielonej herbaty mówi się od dawna. Napój ten jest wychwalany przez dietetyków, ze względu na swoje właściwości odchudzające. Co więcej, mówi się o nim, jako o eliksirze młodości. Ale czy ktoś kiedykolwiek zastanawiał się nad wadami zielonej herbaty? Zdecydowanie warto nadrobić pewne braki w wiedzy, bowiem spożywanie jej może wywołać odwrotny skutek, niż byśmy oczekiwali.

Bardzo istotną informacją jest, iż zielonej herbaty powinny unikać kobiety w ciąży lub te, które dopiero planują powiększyć swoją rodzinę. Chociaż nie mówi się o tym często, naukowcy udowodnili szkodliwe działanie napoju na płód. Może on powodować rozszczepienie kręgosłupa u dziecka lub zaburzenia układu nerwowego.

Fani zielonej herbaty powinni również wiedzieć, że nie wolno popijać nią żadnych leków. Połączenie z wapniem sprawi, iż gwałtownie obniży się działanie leku. Może to mieć groźne skutki w przypadku osób, które muszą regularnie przyjmować lekarstwa na choroby serca, padaczkę i wiele innych. Co więcej, zielonej herbaty powinny unikać osoby mające problemy z bezsennością, gdyż napój ten zawiera kofeinę, która spowoduje pobudzenie i utrudni zaśnięcie.

Co ciekawe, zielona herbata może być również przyczyną anemii. Hamuje ona bowiem wchłanianie żelaza przez organizm oraz może utrudniać przyswajanie minerałów. Eksperci odradzają zatem popijanie herbatą posiłków, oraz fanom tego napoju, zalecają spożywanie pokarmów bogatych w żelazo.

Ostatnią wadą, tym razem mającą znaczący wpływ na nasz wygląd, jest osad na zębach, spowodowany właśnie piciem zielonej herbaty. Jest on porównywalny do osadu, który towarzyszy palaczom. Niestety, jest on trudny do usunięcia.

Zielona herbata ma z pewnością wiele korzystnych skutków, wspomaga odchudzanie, poprawia wygląd skóry i wiele innych, ale nie można zapominać również o licznych wadach. Warto o nich pamiętać, kiedy następnym razem nazwiemy zieloną herbatę eliksirem młodości i życia.