Ulubioną herbatą niemalże wszystkich Polaków jest zwykła czarna zalewajka, przygotowywana oczywiście z ekspresowej torebki wypełnionej kiepskiej jakości suszem. A przecież herbat na rynku jest znacznie więcej, a niektóre z nich są tak wspaniałe i wyjątkowe, że warto pić je codziennie i tym sposobem poprawiać swoje zdrowie. Rumianek na pewno będzie w stanie to zrobić.

Właściwości lecznicze rumianku

Jego zalewany susz w wielu częściach świata uchodzi zresztą za napój bogów. W rumianku można znaleźć takie substancje, jakich nie ma w żadnych innych roślinach. Jest on również bogaty chociażby w witaminę C (odporność) i flawonoidy. To zioło, po które w wielu przypadkach naprawdę warto sięgnąć.

Kwiaty rumianku znane są również ze swojej wysokiej zawartości olejków eterycznych. Zawierają jednak nie tylko olejki, ale też liczne witaminy, substancje mineralne czy nawet flawonoidy. Rumianek potrafi wykazać się właściwościami antyalergicznymi. To naturalne, bezpieczne dla zdrowia lekarstwo na różnego rodzaju uczulenia. Właściwości antyalergiczne zapewniają rumiankowi związki takie jak: poliacetyleny, cholina, fitosterole czy fenolokwasy bądź garbniki. Trzeba przyznać, że skład zwykłego rumianku jest naprawdę niezwykły – niesamowicie bogaty i zróżnicowany.

Rumianek herbata świetnie wpływa na mięśnie gładkie. Pomaga się im rozkurczać, działając na nie przy tym przeciwzapalnie. Przyspiesza również gojenie się ran. Pomaga pozbyć się otarć i blizn będących skutkiem trądziku bądź mechanicznych urazów. Z tego względu ten typ zioła można nie tylko pić, ale również stosować go miejscowo na skórze. Naparami wykonanymi z rumianku warto przepłukiwać rany, otarcia czy nawet wypryski. Dzięki temu każdy zdoła szybciej się ich pozbyć.

Rumianek często jest też traktowany niemalże na równi z melisą, bo podobnie jak ona ma on właściwości uspokajające. Pomaga się szybciej wyciszyć i odprężyć. Z tego powodu warto wypijać go przed snem lub podczas odczuwania zwiększonego stresu.