Bardzo możliwe, że jak większość Polaków dosłownie każdego dnia wypijasz przynajmniej jedną filiżankę kawy. Czy jednak jesteś pewien, że jest ona dla ciebie zdrowa? Jeżeli przygotowujesz ją ze zmielonych już ziaren, które kupujesz w gotowej wersji w hipermarketach, prawdopodobnie nie znajdziesz w niej już zbyt wielu korzystnych wartości odżywczych.

Dobrą kawę może wykonać wyłącznie dobry ekspres do kawy

Jeżeli to w nim będziesz tworzyć swoje napary, masz gwarancję, że zaczną mieć one wyłącznie korzystny wpływ na twoje zdrowie.

Kawa z ekspresu doskonale działa na ogólne zdolności poznawcze. Poprawia koncentrację i sprawia, że łatwiej skupiasz się na wykonywanych zadaniach. Wzmacnia też twoją ogólną pamięć, zwłaszcza tą krótkotrwałą, co może ci się przydać zwłaszcza gdy masz pracę typowo umysłową. Nie bez powodu to właśnie we wszystkich biurach spotyka się nowoczesne ekspresy do kawy. Właściciele firm wiedzą po prostu, że ich pracownicy będą musieli czasem poratować się dodatkową dawką kofeiny, aby móc dalej działać na najwyższych obrotach i nie marnować niepotrzebnie czasu przeznaczonego na pracę.

Kawa, którą przygotuje dla ciebie dobry ekspres do kawy, zadba również o twoje ogólne zdrowie. Wpłynie przede wszystkim na działanie układu sercowo-naczyniowego. Wzmocni serce i uchroni cię tym samym przed licznymi związanymi z nim chorobami. Kofeina zawarta w kawie zmniejsza też ryzyko chorób neurodegradacyjnych, czyli m.in. choroby Parkinsona oraz choroby Alzheimera. Udowodniono też, że osoby, które przynajmniej raz dziennie wypijają szklankę bądź filiżankę kawy, są szczuplejsze od tych, które tego nie robią.

Pamiętaj jednak, by we wszystkim zachować umiar. Jeżeli zaczniesz przesadzać z ilością kawy, z całą pewnością nie będzie ona dla ciebie zdrowym napojem. Uważaj więc na to, ile jej wypijasz. Szacuje się, że bezpieczną dawką dla osoby dorosłej jest ok. 300 mg kofeiny na dobę. Taką ilość przyswoisz już z dwoma średniej wielkości kawami.