W Polsce jest ponad 200 małych palarni kawy. Ich właściciele to najczęściej pasjonaci, którzy szybko odkrywają, jak ważna jest wiedza i właściwe umiejętności, by stworzyć najlepszy produkt. Kształcą się u mistrzów, zdobywają wyselekcjonowane ziarna. Czy rzeczywiście każdy w ofercie polskich palarni kawy znajdzie coś dla siebie? Gdzie szukać i którą kawę wybrać?

Kolejne fale w rozwoju rynku kawy

Etiopczycy zaczęli pić kawę jeszcze przed naszą erą, Arabowie przed XV w. W XIX w. kawa stała się łatwo dostępna w wielu krajach i odtąd liczy się okres tzw. pierwszej fali. W dwudziestym stuleciu nastąpił szybki rozwój tego rynku. Zaczęło się od stworzenia kawy instant. Lata 60. i 70. przyniosły powstanie kawiarni sieciowych i zwyczaj picia kawy poza domem. Była to druga kawowa fala. Trzecia nastała w latach dziewięćdziesiątych. Wtedy klienci zaczęli bardziej interesować się odmianami ziaren, sposobem ich obrabiania i skąd one pochodzą. Pojawiła się wysokiej jakości kawa speciality oraz upowszechniły się alternatywne sposoby jej parzenia.

Polska znów oferuje najlepsze kawy

W XVII w. kawa pojawiła się w Polsce, a w XVIII w. istniały już tutaj pierwsze kawiarnie. W XIX w. dwory szlacheckie zatrudniały tzw. kawiarki. Były to służące odpowiedzialne za przygotowywanie kawy słynnej także poza granicami naszego kraju. Pod koniec XIX w. utworzona została pierwsza profesjonalna palarnia kawy. W czasach komunizmu czarne ziarna były towarem deficytowym. Najczęściej pijało się kawę zaparzoną „po turecku”, czyli zalewaną gorącą wodą i w szklance. Lata dziewięćdziesiąte w Polsce to druga fala i szybki rozwój rynku. Powstało wiele kawiarni, w tym sieciowe. Kilkanaście lat temu zaczęła się u nas trzecia fala – pojawiły się pierwsze rzemieślnicze palarnie kawy i kawiarnie speciality. Teraz są w całej Polsce. Znów możemy cieszyć się najlepszymi kawami.

Gdzie znaleźć kawę dla siebie

Warto wybrać się do najbliższej rzemieślniczej palarni kawy. Najczęściej będzie tam również kawiarnia. Oprócz tradycyjnie parzonych kaw można wypić tam i te przygotowywane metodami alternatywnymi oraz uzyskać ciekawe informacje o ich pochodzeniu. Nietrudno wyszukać palarnie oferujące w sklepach internetowych nie tylko ziarna, ale i dodatki do kawy oraz urządzenia do jej przygotowania. Pod adresem https://coffeeandsons.pl/ znajduje się bogaty wybór dobrze opisanych kaw. Poszczególne kategorie dotyczą gatunków ziarna, sposobu palenia czy rekomendowanego sposobu parzenia. Są tu kawy o różnej zawartości kofeiny, a więc na różne pory dnia i nawet… na różny poziom zmęczenia.

Polska rajem dla kawoszy? Niewykluczone. Każdy znajdzie tu odpowiednie dla siebie ziarna. Może odkryje nową metodę parzenia, która uczyni chwilę z filiżanką kawy jeszcze bardziej specjalną?